książki


W POSZUKIWANIU ARKI PRZYMIERZA. ETIOPIA

Album fotograficzny
Tekst i zdjęcia: Jędrzej Majka
Kraków 2017, s. 64

Wszystkie drogi prowadzą poszukiwaczy Arki Przymierza do Etiopii, dawnego królestwa królowej Saby. I, jeśli wierzyć kapłanom z Aksum, właśnie w tym mieście od wieków jest ona przechowywana.

Autor zabiera nas w podróż do Etiopii, kolebki Nilu Błękitnego, w którego dorzeczu, wśród soczyście zielonych lasów i dymiących wodospadów, narodził się człowiek. Etiopia to jeden z pierwszych krajów chrześcijańskich na świecie, a pierwszy w Afryce. Odwiedzamy więc tajemnicze wyspy-klasztory na jeziorze Tana oraz Nową Jerozolimę – święte miasto Lalibela, gdzie w wulkanicznych skałach wydrążono jedenaście niezwykłych kościołów. Poznajemy także odpowiedź na pytanie, co łączy etiopskich mnichów z kawą.KRESY. ŚLADAMI BOHATERÓW TRYLOGII

Tekst i zdjęcia: Jędrzej Majka
Kraków 2017, s. 80

Trylogia to legenda. Ogniem i mieczem, Potop i Pan Wołodyjowski mają w literaturze polskiej miejsce niezagrożone. Od ponad 130 lat losy Skrzetuskiego, Kmicica, Zagłoby i pana Wołodyjowskiego zajmują szczególne miejsce w naszej świadomości. Warto więc dziś powrócić do miejsc dawnej Rzeczypospolitej, gdzie w tle wielkiej historii toczyło się życie owych bohaterów.

Kresy. Śladami bohaterów Trylogii to wędrówka przez miasta, miasteczka i zaścianki. Ta podróż, rozpoczynająca się na ukraińskich stepach, wiedzie poprzez malowniczą Litwę, by doprowadzić nas na Ukrainę, na wspaniałe Podole. Odwiedzamy siedemnastowieczne zamki, dwory i świątynie, szukając wszędzie sienkiewiczowskich postaci.


MISTYCZNY LWÓW

Album fotograficzny
Tekst i zdjęcia: Jędrzej Majka
Kraków 2017, s. 80

Autor zabiera nas w podróż do Lwowa. Na blisko stu fotografiach przedstawia jego niepowtarzalne piękno, a w krótkich opisach prezentuje bogate i pasjonujące dzieje. Kilkanaście świątyń, kościołów i cerkwi, najlepiej zaświadcza o duchowości mieszkańców Lwowa. – Lwów to prawdziwa Arka Noego – pisze autor. – Przez wieki mieszkali tu Polacy, Rusini, Niemcy, Ormianie, Włosi, Wołosi, Grecy, Węgrzy, Tatarzy, Żydzi, Karaimi. Wszyscy oni tworzyli to miasto. Każdy wnosił coś nowego. Każda kultura je wzbogacała.


MISTYCZNE WILNO

Album fotograficzny
Tekst i zdjęcia: Jędrzej Majka
Kraków 2017, s. 64

Historia tych dwóch obrazów, Matki Boskiej Ostrobramskiej oraz Jezusa Miłosiernego, to dopiero początek opowieści o Wilnie. Autor oprowadza nas po kilkunastu świątyniach, przedstawiając jednocześnie historię miasta. W czasie tej wędrówki docieramy na Rossę, gdzie znajduje się jedna z najważniejszych polskich nekropolii.

Wizerunek świętego Krzysztofa, niosącego przez rzekę Dzieciątko Jezus i trzymającego w prawej dłoni kij zdobiony u góry podwójnym krzyżem, zobaczymy w różnych miejscach. Herb ten obowiązywał ponoć już za panowania Jagiełły. Do dziś święty patronuje miastu.


PRZYPADKI PODRÓŻNE

Tekst i zdjęcia: Jędrzej Majka
Kraków 2016, s. 224

Autor opisuje swoje podróże z lat 2012–2016. Ukazuje świat daleki od tego, jaki znamy z katalogów biur podróży. Odwiedza najstarszą wyspę świata – Madagaskar. W Kambodży wsiada do tuk tuka i przez kolejne dni odkrywa dawne imperium Khmerów. W Afryce zaś wpada w zachwyt, kiedy dociera na Przylądek Dobrej Nadziei. Podobnych emocji doświadcza w Ameryce Południowej, stając pośród 275 wodospadów Iguaçu. W swych podróżach na jakiś czas zadomawia się w Stambule, Kapsztadzie i Rio. Po powrocie z Hawany o mały włos nie trafia do więzienia. W Chinach odwiedza kobiety z plemienia Yao. W Ziemi Świętej szuka zadeptanych śladów Jezusa, a w Dubaju spogląda na miasto z najwyższego budynku świata – Burdż Chalifa.


LWÓW I OKOLICE (PRZEWODNIK)

Tekst i zdjęcia: Jędrzej Majka
Kraków 2015, s. 144

Stolica Galicji i jej historia
Ciekawostki i opisy miejsc niezwykłych

Szczegółowe mapy z zaznaczonymi zabytkami
Plany lwowskich nekropolii

Mnóstwo informacji praktycznych
Aktualny schemat linii tramwajowych

Prawie 400 kolorowych zdjęć
Pomysł na jednodniowe wycieczki ze Lwowa


PRZEWODNIK PO KRESACH.

UKRAINA. BIAŁORUŚ. LITWA

Tekst i zdjęcia: Jędrzej Majka
Kraków 2014, s. 264

Pierwszy taki przewodnik po Kresach – Ukraina, Białoruś i Litwa w jednym tomie. Ekskluzywne wydanie, przejrzyste informacje. Prawie 400 kolorowych zdjęć. Mnóstwo informacji praktycznych. Wygodna, elastyczna oprawa. Każdy rozdział poprzedzony został blokiem informacyjnym zatytułowanym Poradnik turysty oraz aktualną mapą samochodową. Zasadniczą część każdego rozdziału stanowi przegląd najważniejszych miejscowości, przedstawienie ich historii, opis atrakcji wartych obejrzenia, ciekawostki oraz informacje praktyczne.


MISTYCZNE KRESY

Album fotograficzny
Tekst i zdjęcia: Jędrzej Majka
Kraków 2013, s. 160

My, Polacy, Kresy odczuwamy intuicyjnie. Są naszym wewnętrznym przeżyciem, są w nas. Nie potrzebujemy wyznaczać im granic. Dziś miejsca te przynależą do Litwy, Białorusi i Ukrainy, ale nie przestają być dla nas ważne.

„Mistyczne Kresy” to podróż do miejsc niezwykłych. Jedne zachwycają rozmachem budowli, inne ilustrują siłę ludzkiej wiary. Odwiedzamy zatem miejsca i świątynie, które zbudowali nasi przodkowie. Te odwiedziny to szansa na poznanie niezwykłej historii.


POCIĄG DO ŚWIATA

Jędrzej Majka
Kraków 2010, s. 208

Pociąg do świata to zapis dwunastu podróży. Środki lokomocji i odwiedzone miejsca nie są tu najważniejsze. Bo tak naprawdę liczą się tylko spotkani w drodze ludzie, ich życie i opowiedziane przez nich historie.


KRESY

Album fotograficzny
Tekst i zdjęcia: Jędrzej Majka
Kraków 2009, s. 168

Czy Kresy istnieją naprawdę? Czy można odnaleźć je na mapie? A może to tylko obszar pamięci i tęsknoty dla tych, którzy urodzili się we Lwowie, Wilnie, Grodnie...? Album zawiera ponad 130 fotografii i opowiada o takich niezwykłych miejscach, jak Lwów, Żółkiew, Drohobycz, Olesko, Podhorce, Kamieniec Podolski, Żwaniec, Chocim, Okopy Świętej Trójcy, Kudryńce, Sidorów, Skałat, Podkamień, Poczajów, Krzemieniec, Brześć, Różana, Kosów Poleski, Mir, Nieśwież, Nowogródek, Stare Wasiliszki, Grodno, Wilno, Troki, Kowno.


UKRAINA

Album fotograficzny
Tekst: Taras Prochaśko, Serhij Żadan
Zdjęcia: Jędrzej Majka
Kraków 2006, s. 152

Wzruszająca i surowa mozaika fotoświadectw, oprawiona w dwa znakomite teksty dwóch znakomitych pisarzy – Ukraina taka, jaka jest i jaka wdziera się w nasze sny. Innej ojczyzny nie mamy, dlatego też ta jest najlepsza. Jurij Andruchowycz


LWÓW. TRZY ESEJE

Album fotograficzny
Tekst: Jurko Prochaśko, Natalka Śniadanko, Jurij Izdryk
Zdjęcia: Jędrzej Majka
Kraków 2005, s. 160

Siłą „Lwowa. Trzech esejów” jest to, że o mieście piszą Ukraińcy. I choć w tytule znalazł się Lwów, nie jest to kolejna podróż sentymentalna. Prochaśko maluje misterne tło, Śniadanko zapełnia obraz drugim planem, a Izdryk zapładnia ludźmi z pierwszego planu. Choć trudno przecenić siłę słowa, nie sposób nie zauważyć tego, co ów spisany portret zamyka w klamrę – zdjęć. I to jest właśnie ów swoisty, czwarty esej.


OSTATNI DZIEŃ LWOWA

Jędrzej Majka
Kraków 2004, s. 184

Książka ta najpierw była usłyszana. Opowiedzieli ją lwowiacy. Oczywiście, nie obeszło się przy tym bez dobrej czarnej kawy i aromatycznej nalewki. Mimo tragicznych losów zachowali w sobie pogodę ducha i nadzwyczajną gościnność.

„Ostatni dzień Lwowa” to siedem historii o ludziach, którzy musieli opuścić swoje miasto. Wielka historia przeplata się tu z drobiazgami codziennego życia. Całość ilustruje ponad 100 niepublikowanych dotąd fotografii. Pochodzą one z lwowskich archiwów oraz unikatowych zbiorów Adama Sas-Łabinowicza.


KRESY. ŚLADAMI NASZYCH PRZODKÓW

Jędrzej Majka
Kraków 2002, s. 248

Książka przedstawia Kresy południowo-wschodnie. Zawiera ponad 300 fotografii. Wśród nich nigdzie niepublikowane zdjęcia starego Lwowa. Opowiada o historii Lwowa, o kresowych miasteczkach i twierdzach oraz prezentuje słynne miejsca kultu religijnego różnych wyznań.© Jędrzej Majka 2011 | design: jakub.jonek@wp.pl