prasa

Wywiady

W podróżowaniu liczy się refleks i mocna głowa
– rozmawia Małgorzata Skowrońska, „Gazeta Wyborcza”, 22.12.2010.

Kresy bez narzekania. Brak wody to też jest atrakcja
– rozmawia Małgorzata Skowrońska, „Gazeta Wyborcza”, 20.03.2010.

Miasto silnych emocji
– rozmawia Przemysław Poznański, „Gazeta Wyborcza”, 11.05.2004.


O książkach

Pociąg do świata, pociąg do kawy
– Jan Turnau, „Gazeta Wyborcza”, 29-30.01.2011.

Epifanie i psychozy
– Jan Strzałka, „Tygodnik Powszechny”, 29.01.2006.

Dawny Lwów
– Katarzyna Wierzba, „Rzeczpospolita”, 5.06.2004.


W podróżowaniu liczy się refleks i mocna głowa
– rozmawia Małgorzata Skowrońska, „Gazeta Wyborcza”, 22.12.2010.

Małgorzata Skowrońska: Zaprosiłby pan kolekcjonera prezerwatyw z Inty na wigilię?
Jędrzej Majka: Zaprosiłbym wszystkich bohaterów moich podróży. Każda z tych osób to inna historia, inny świat. Gdyby nie moje wyjazdy, nigdy bym ich nie spotkał. Po to się podróżuje, żeby poznawać ludzi. Zabytki, krajobrazy są wtórne. Wyznaczam sobie jakąś trasę, na której znajduje się piękna świątynia, historyczne ruiny i przewodnikowe cuda, ale tak naprawdę to tylko pretekst. Najważniejsze są spotkania, i to niekoniecznie te skonsumowane rozmową. Czasami bariera językowa nie pozwala wymienić między sobą choćby bardzo prostych zdań. Nieważne, bo zdarza się, że więcej odczytuję z gestów i spojrzeń. W Indiach ciężko było mi się dogadać, a pamiętam stamtąd mnóstwo spotkań. Przypadkowych i pobieżnych. Niektórych zbyt krótkich i do dziś żałuję, że nie było czasu, żeby z tymi ludźmi pobyć dużej, poobserwować. Rankiem jechałem zwykłym międzymiastowym autobusem z Waranasi do Khajuraho. W jednej z mijanych miejscowości zobaczyłem przy studni dzieciaki myjące zęby za pomocą patyczków z gałęzi drzewa neem. Nie przerywając porannej higieny, odprowadziły wzrokiem moją białą twarz w rejsowym autobusie z workami kukurydzy na dachu. Do dziś żałuję, że nie miałem okazji umyć zębów w ich towarzystwie.

Swoje spotkania i podróże opisał pan w książce „Pociąg do świata”. Od Wiktora, kolekcjonera kondomów z Inty, zaczyna pan swoją opowieść. Potem kolejne miejsca i osoby. Spotkania przypadkowe czy zaplanowane?
Wiktora, młodego Ukraińca utrzymującego się z handlu węglem w Rosji, poznałem przez znajomego. Tak się najlepiej podróżuje. Ktoś poleca jakiegoś miejscowego. Wtedy jest łatwiej odnaleźć się w nowej rzeczywistości, ale nie jest to warunek konieczny. Wiktor był moim przewodnikiem po tym północno-wschodnim skrawku Europy, jakim jest Inta. Sto kilometrów na północ jest już koło polarne. Zimowy dzień trwa tam zaledwie pięć godzin. W oknach montuje się jarzeniówki, żeby nie wpaść w depresję. W biurze Wiktora, w typowym bloku z wielkiej płyty, też takie były. Jego depresję miał rozpraszać także wystrój biura. W salonie wszystko było czerwone: od kanapy po zasłony. W witrynce najlepsze alkohole: Grant's, Tullamore... Kiedy usiadłem na poplamionej kanapie (wolałem nie wiedzieć, kto i co tu rozlewał), zauważyłem drewniany regał z gumkami z całego świata. Znajomy, który polecił mnie Wiktorowi, nie wspominał o tej pasji mojego gospodarza. Inaczej bym się przygotował i przywiózł mu kilka różnych paczek z Polski. Po bliższym zapoznaniu się z kolekcją musiałem przyznać, że nie zaskoczyłbym go, bo miał chyba wszystko z kondomowego asortymentu made in Poland.

Bezpieczne są takie podróże?
Już nie umiem inaczej jeździć po świecie. Zwykłe, turystyczne zwiedzanie mi nie wystarcza. Mam alergię na wycieczki. Na takich opłaconych i zorganizowanych wyjazdach byłem trzy razy w życiu. Na Białoruś wybrałem się z wycieczką z PTTK. Zależało mi na szybkim zrobieniu zdjęć do albumu o Kresach. To był majowy weekend. W autobusie rodziny z dziećmi. Nikt nie chciał zboczyć z przewodnikowej trasy. A ja nie lubię zwyczajowych tras. Takie wycieczki są bezpieczniejsze niż samotne podróżowanie, ale też nie przesadzałbym z pułapkami, które czekają na turystę podróżującego na własną rękę. Zdarza się, że skóra mi cierpnie na plecach ze strachu, ale to też po powrocie wspomina się takie chwile jak przygody życia. I jest jeszcze co opisywać.

Bał się Pan, gdy...
Gdy w Gruzji wędrowałem do klasztoru Sapara. Mijałem cmentarz, gdy usłyszałem, że ktoś woła. Pijani mężczyźni siedzieli wśród grobów. Zapraszali, żebym wypił z nimi... Na początku udawałem, że nie słyszę, ale oni nie odpuszczali. W końcu przystanąłem. Gdybym tego nie zrobił, nie okazałbym im szacunku, a to mogłoby się dla mnie źle skończyć. Byłem już w Gruzji trzy tygodnie i nauczyłem się, że z miejscowymi trzeba przysiąść i wypić. Tak było w Kazbegi, Alawerdi, Ikalto czy Gremi, zawsze w drodze do średniowiecznych kościołów. Picie na cmentarzach mnie nie dziwiło. Znałem ten zwyczaj z krajów prawosławnych. Pierwsza wymiana zdań z Gruzinami upewniła mnie, że dobrze zrobiłem, zatrzymując się. Zaali z irytacją w głosie od razu poinformował mnie, że nieładnie odmawiać. Od niego dowiedziałem się też, że ucztują za duszę zmarłej 40 dni temu żony dziadka Zaza. Na grobie stała trzylitrowa butelka z domowym winem, a w woreczkach foliowych ułożone były smażone bakłażany z cebulą oraz duszone jarzyny w sosie pomidorowym. Znalazło się też kilka podpłomyków. Kiedy wino się skończyło, najmłodszego wysłali po kolejną butelkę, a mnie w tym czasie wypytywali, gdzie byłem i co widziałem. Po kolejnej butelce postanowili, że podwiozą mnie do klasztoru, który chciałem zwiedzić. Wzbraniałem się, by nie wsiąść do czerwonej łady. Skończyło się tym, że Zaali zawiózł mnie i kompanów do swojego domu. Przedstawił matce i żonie. Zjedliśmy obiad, a potem wziął trzylitrową butelką wina, akordeon, bęben i postanowił odwieźć mnie do klasztoru. Pierwszy postój zrobiliśmy przy szałasie pasterzy owiec. Zaali przyniósł z szałasu rogi i rozlał wino. Próbowałem się uwolnić od towarzyszy, tłumacząc, że jestem pielgrzymem i muszę iść sam. Pielgrzymem? – zdziwili się. I tyle pijesz?

Trzeba mieć mocną głowę, żeby podróżować.
Przydaje się nie tylko mocna głowa. Liczy się też refleks. Kiedy w Iranie policjanci zatrzymali mnie z pytaniem, czy podobają mi się irańskie kobiety, naprawdę nabiedziłem się, żeby im odpowiedzieć. Iranki są piękne i – wbrew surowym nakazom religijnym – bardzo zaczepnie się zachowują. Takiej fikuśnej damskiej bielizny jak w irańskich sklepach nie widziałem w żadnym z europejskich krajów.

Podróżnicy mają swoje dziwactwa. Jest pan przesądny?
Zdarzyło mi się podróżować trzynastego. W tym roku poleciałem na Islandię. Z Reykjaviku chciałem dostać się na północ do Akureyri. Okazało się, że lot jest odwołany z powodu strajku strażaków. Przebukowałem lot na samolot do Husavik. Tam miał być podstawiony bus do Akureyri, stamtąd chciałem popłynąć na wyspę Gr~msy. Leży dokładnie na kole podbiegunowym – podobno koło przechodzi przez łóżko tamtejszego wikarego. Wiem, że to niemożliwe, bo koło każdego roku zmienia swoją pozycję o kilka metrów, mimo to lubię takie opowieści. Tak więc czekałem na wylot i przeglądałem zdjęcia w aparacie fotograficznym. Kilkanaście minut przed odlotem weszli do hali strażacy z transparentami i megafonami. Zablokowali wyjście na płytę. Rozdawali komunikat, w którym pytali pasażerów, czy wiedzą, że wóz strażacki w Husavik ma około 30 lat, a osoba go obsługująca nie jest strażakiem i szkolenie miała dopiero wczoraj. Na końcu znalazło się stwierdzenie: „Wiesz, że dziś jest piątek trzynastego! Dbamy o twoje bezpieczeństwo”. Bilet do Islandii kupiłem 21 lutego 2010 r. Miesiąc przed erupcją wulkanu Eyjafjallajökull, który przypomniał o sobie po 187 latach. Tego dnia już nigdzie nie poleciałem. Wróciłem do hotelu i w komputerze sprawdziłem pocztę. Dwa dni wcześniej dostałem wiadomość od przewoźnika: trzynastego w piątekna lotnisku w Akureyri będzie strajk strażaków. Pewnych wskazówek losu nie należy lekceważyć.

Czytałam pana książkę i na przemian byłam wściekle głodna z powodu opisów przepysznego jedzenia, którymi katuje pan czytelników, albo reakcja była odwrotna. Jak wtedy, gdy czytałam o jagnięcym móżdżku...
Móżdżek, przyznaję, nie był najlepszy. Spróbowałem go w Iranie. To był mój protest przeciwko wszechobecnym tam fast foodom. Chciałem usiąść w restauracji i zjeść coś lokalnego. W lokalu, który wybrałem, menu wypisane było na tablicy białą kredą. Nic nie zrozumiałem z tego zlepku haczyków i szlaczków. Na szczęście przy niektórych potrawach wypisane były angielskie słówka. Zatrzymałem się przy lamb, wyobrażając sobie pyszne kawałki jagnięciny. Po 15 minutach dostałem ciapę, która okazała się jagnięcym móżdżkiem. Był obrzydliwy, w dodatku niedoprawiony. Problem w tym, że wszyscy bywalcy tej restauracji patrzyli na mnie. Nie pozostało mi nic innego, jak przełknąć ciapę. Kiedy skończyłem, wszyscy się przyjaźnie uśmiechali.

Dla równowagi proszę opowiedzieć o czymś zjadliwym.
W Etiopii smakowała mi indżera. To cienki szary naleśnik wypiekany z teffu, tamtejszego zboża. Mąkę miesza się z wodą i odstawia na kilka dni, żeby sfermentowała. Ciasto o kwaskowatym smaku wylewa się na blachę umieszczoną nad paleniskiem. Indżerę podaje się z sosami lub mięsnym gulaszem. Jeśli dodamy do tego miejscowe piwo St. George z charakterystyczną żółtą-czerwoną naklejką z wizerunkiem św. Jerzego walczącego ze smokiem, można sobie dobrze podjeść. Z Etiopii przywiozłem też wspomnienia kawy. Piłem ją na sposób europejski w kawiarni Waszyngton. Przyznaję, że ściągała mnie tam nie tylko kawa, ale też piękna barmanka z dużymi kolczykami w uszach. Miała z 1,80 m wzrostu, wielkie oczy i wystrzałową fryzurę. Inny sposób na kawowe ekscytacje odnalazłem w Lalibeli. Szedłem drogą w stronę kościoła św. Jerzego. W domu, który najlepsze czasy miał już za sobą, odnalazłem Coffee Ceremony. Ten dwupokojowy dom w dzień był barem, a po zamknięciu przeistaczał sięw mieszkanie. Na klepisku stały trzy małe stoliki i kilka drewnianych stołków. Całości dopełniała rdzewiejąca lodówka. Kiedy usiadłem, gospodyni przystąpiła do tradycyjnej ceremonii parzenia kawy. W Etiopii pali się ją bezpośrednio przed podaniem. Na środku kobieta położyła źdźbła siana. Na nich zaczęła układać przybory: palenisko węglowe i tacę z filiżankami. Świeże ziarna kawy wrzuciła do rondla ustawionego nad paleniskiem. Kiedy ziarna były ciemnobrązowe i zaczęły uwalniać prawdziwy zapach, przesypała je do moździerza i utłukła na drobny pył. Tak przygotowaną kawę wsypywała do glinianego imbryka z wodą. Po kwadransie kawa była gotowa. Okazało się, że ważny jest też sposób wlewania do filiżanek. Jeśli robi się to z wysokości 40 cm, kawa jest wystarczająco ochłodzona i napowietrzona. Zgodnie ze zwyczajem musiałem wypić trzy filiżanki. Dopiero ostatnia przynosi błogosławieństwo.

A jak smakuje mięso z renifera?
Próbowałem go w Incie. To była noworoczna domówka. Zaczął się właśnie 2003 r., w telewizji przemawiał Władimir Władimirowicz Putin. Gospodyni zapytała, czy mam ochotę na struganinę z renifera. Wtedy miałem za sobą doświadczenie jedynie z surową rybą. Irina poszła na balkon i przyniosła zamrożony i ośnieżony kawał czarnego mięsa. Bardzo ostrym nożem, innym nie dałaby rady, odkroiła cienkie płatki surowego mięsa. Spróbowałem. Mięso miało lekko słony smak. Od Gieni, ordynatora chirurgii z nogą w gipsie, dowiedziałem się, że mięso renifera zabierają astronauci w kosmos. Nie psuje się, ale wysycha, zachowuje substancje odżywcze i prawie w ogóle nie ma tłuszczu.

Kresy bez narzekania. Brak wody to też jest atrakcja
– rozmawia Małgorzata Skowrońska, „Gazeta Wyborcza”, 20.03.2010.

Małgorzata Skowrońska: Z którego Pan jest rocznika? Jakoś tak niekresowo Pan wygląda...
Jędrzej Majka: Za młody jestem, by znać Kresy historyczne. Zresztą co to są Kresy? Gdybyśmy posadzili przy stole trzech historyków i zapytali ich o to, każdy wyznaczyłby inne tereny, daty i pewnie by się pokłócili. We wstępie do mojego albumu napisałem, że Kresy są w nas i każdy ma prawo je przeżywać na swój sposób. Każdy ma prawo do swoich Kresów. Nie tylko Polacy. Powiedzieć "mój Lwów" może Polak, ale też Ukrainiec, Żyd czy Ormianin.

Ma Pan kresowe korzenie?
Jakoś jeszcze się nie doszukałem. Mama jest z Wielkopolski, tato spod Tarnowa.

To jak Pan odkrył Wschód? Zamiłowania historyczne?
Raczej ludzie. Kresy zacząłem odkrywać tak u progu dojrzałości, w liceum. Zauważyłem, że święta u sąsiadki są inne. Była ze Lwowa. Pojawiły się stare fotografie, jakieś opowieści. Zacząłem się zastanawiać, skąd i dlaczego wzięli się ci ludzie. Ja się zastanawiałem, a moja rodzina zaraziła się tą kresowością. W domu pojawiła się kutia według przepisu babci Lewickiej. Tak mówiliśmy na sąsiadkę. Do tej pory toczę zawzięte spory z mamą o to, jaka powinna być ta prawdziwa kresowa kutia. W latach 90. w czasach studiów spędziłem święta u ukraińskiego kolegiw Drohobyczu. W jego rodzinnym domu kutia była postna: ziarna pszenicy wymieszane z makiem i miodem. Kutia mojej mamy jest barokowa. Przepełniona bakaliami, ociekająca miodem. Wie pani, jaki jest na Wschodzie test na dobrą kutię? Trzeba rzucić ją do góry. Jak przylepi się do sufitu, pomyślność na cały rok zapewniona. Jeśli spadnie, zła wróżba.

Pojechał Pan pierwszy raz za wschodnią granicę i...
I wszystko niby takie same, a wywrócone do góry nogami. Zegarek po przekroczeniu granicy przestawia się tylko o godzin ę do przodu, a przenosimy się w przestrzeń, w której czas tak bardzo się nie liczy. Na Wschodzie nie żyje się z zegarkiem w ręku. W dużych miastach to się zmienia, ale na tak zwanej prowincji jeszcze da się dotknąć tego wschodniego niespiesznego i symbolicznego sposobu życia. Większą wagę przywiązuje się do tradycji. U nas zamiast tradycji są rytuały, a na Wschodzie te rytuały jeszcze wciąż mówią. Na przykład o potrzebie łączności ze światem zmarłych. Nosi się jedzenie na groby bliskich. Prawdziwym faux pas jest nieprzyjęcie kolędników. Trzeba ich przyjąć, nakarmić, wódką poczęstować, jeśli przyszli po świętach, bo w święta nie wolno.

Jakoś tak sentymentalnie się zrobiło. Stąd już tylko krok do resentymentu i rozpatrywania, co straciliśmy.
Nie da się od tego sentymentalizmu uciec, bo to naturalny etap odkrywania Kresów. Polskość w kresowych miastach wciąż jest. Krucha jak tynki, z których odpadają polskie napisy. Przecież Polacy budowali te miasta. Na ślady polskości trafiamy na każdym kroku. Pytanie: czy to wystarczy? Do liźnięcia Kresów pewnie tak, ale do ich poznania już nie. Wszystko zależy od tego, jak będziemy patrzyli na Kresy: czy przez pryzmat cmentarzy, utraconych domów, czy też może historie ludzi.

Tyle że te historie ludzi z Kresów są dramatyczne.
O historii nigdy nie zapomnimy. Można jednak mówić o Kresach na przykład przez pryzmat Mickiewicza i jego twórczości. W końcu w Kownie, gdzie wyjechał po studiach na staż, powstały dwie części „Dziadów”, „Oda do młodości”, „Grażyna”. To wszystko trzeba wiedzieć. Pójdźmy jednak krok dalej i niech ktoś przy kawie opowie nam o tym, jak Mickiewicz opuszczony przez kolegów i załamany tym, że jego Maryla wychodzi za mąż, w Kownie wdaje się w romans z Karoliną Kowalską, żoną lekarza powiatowego. Skandal na całe miasto.

Boję się, żebyśmy nie zabili Kresów tą swoją martyrologiczną i śmiertelnie poważną historią. Kiedy wyszedł zbiór reportaży „Ostatni dzień Lwowa”, od razu podniosła się wrzawa, że tak nie wolno mówić młodym ludziom o Kresach, że nie wypada... Pytam: dlaczego nie wypada? Przecież ci wojenni 20-latkowie nie żyli tylko wojną. Zakochiwali się, całowali w zaułkach. To też było ważne.

Opowieści o Kresach podszyte są sentymentalizmem. Nie dziwi mnie to. Wyobrażam sobie, że ktoś, kto musiał opuścić Lwów, stracił nie tylko dorobek wielu pokoleń, ale też swoją małą ojczyznę i poczucie bezpieczeństwa.
Zauważyłem wśród kresowiaków dwie postawy. Jedni, porzuciwszy Kresy, nie chcą już wracać na tę ziemię wypaloną i zmarnowaną. Mają blokadę psychiczną. Inni chętnie podróżują w miejsca pierwszych miłości, fascynacji, przyjaźni, rozczarowań. Ci ostatni Kresy mają w sobie. Im nikt tego doświadczenia nie odbierze. Owszem, smuci ich to, w jakim stanie znalazły się kresowe miasta po latach panowania Związku Radzieckiego, ale dostrzegają również to, że nie tylko ich to martwi. Piszą o tym także młodzi ukraińscy literaci. Myślę na przykład o Natalce Śniadanko i Jurku Prochaśce.

Jest jeszcze jedno niebezpieczeństwo wyłącznie sentymentalnego patrzenia na Kresy. Nacjonalizmy. Nie możemy ograniczać się do licytacji, ile osób i po której stronie zginęło, bo nacjonalizmy zawsze będą wykorzystywane do celów politycznych. W ten sposób na sentymentach zbija się polityczny kapitał.

Pana album to jednak taka sentymentalna podróż po Kresach. Pokazuje Pan to, czego już w tej chwili, gdy rozmawiamy, może nie być.
Parę lat temu na ukraińską wyprawę zabrałem 10-letniego bratanka. Początkowo nie chciał jechać. Nie dlatego, że mogło być niebezpiecznie. Wahanie wzięło się stąd, że w szkolnych opowieściach lepiej wyglądają wakacje w Chorwacji niż na Ukrainie. Dopiero kiedy pojeździł tamtejszą koleją, a na Krymie pływał z delfinami, powiedział: „To były wakacje mojego życia!”. A odpowiadając wprost na pytanie: ten album ma być zachętą do poznawania Kresów. Gram na sentymentach, ale od czegoś trzeba zacząć. Poza tym uwielbiam detale. A tych za chwilę może już nie być. Najpiękniejsze na świecie torowiska na ulicach z kocich łbów zastąpią nowoczesne trasy, architektura zmarnieje, tynk odpadnie. Chciałem to wszystko uwiecznić, zanim zniknie z powierzchni ziemi.

Wybrał Pan 26 miejsc. Klucz?
Są tu sztandarowe zabytki architektury, ale też wiejskie chaty. Mam nadzieję, że ten album jest jak barszcz ukraiński, w którym wszystko można znaleźć. Chciałem, by jak w dobrym barszczu ukraińskim znalazło się w nim wszystko, a przy tym powstał oryginalny smak. Inspirowały mnie nie tylko ciekawe detale i widoki, ale też historie. Jak ta zasłyszana od ludzi w Starych Wasiliszkach. Ta wioska koło Grodna to miejsce urodzenia Czesława Wydrzyckiego, znanego jako Czesław Niemen. W drewnianym domu spędził 17 pierwszych lat życia, zanim poszedł do szkół w Grodnie i dalej w świat. Pojechałem zobaczyć to miejsce. Drewniana chata. Na klamce wieniec zamówiony przez sąsiadów po śmierci Niemena. Dwa domy dalej pytam ludzi, czy on tu przyjeżdżał, czy odwiedzał ten dom. Odpowiadają, że tak. Raz nawet z kamerą. Kręcił ludzi, dom, całą wioskę. Potem usiadł przed swoim domem na kamieniu, roztrzaskał kamerę o ziemię i się rozpłakał. I ta historia to moje Kresy. Te, które najbardziej do mnie przemawiają i które najbardziej lubię.

Poradzi Pan coś tym, którzy jeszcze na Kresach nie byli?
Po 1991 r. Kresy to trzy niepodległe państwa. Wybierając się na Litwę, kraj unijny w końcu, nawet nie zauważymy, gdy przekroczymy granicę. Na Ukrainę póki co wiz nie musimy mieć, ale granica wciąż blokuje. Za to wyjazd do reżimowej Białorusi już nie jest taki łatwy. Wszystko jedno, gdzie się jednak znajdziemy, pierwsze kroki powinniśmy skierować na bazar. Nie po to, by nakupić prezentów dla najbliższych, ale żeby chłonąć wschodnią atmosferę, która na bazarach jest namacalna. To też świetne miejsce do nauki, jak budować relacje z miejscowymi. I tylko proszę nie narzekać po powrocie.

Narzekać?
Że nie było wody, że drogo, że zdjęcia nie wyszły. Narzekanie to nasza narodowa specjalność. Włoch czy Francuz wracający z wycieczki będzie opowiadał, że świetną kawę wypił, że ludzie są fantastyczni. A że wody brakowało? Cóż, to też jakaś atrakcja.


Miasto silnych emocji
– rozmawia Przemysław Poznański, „Gazeta Wyborcza”, 11.05.2004.

Przemysław Poznański: Skąd Twoje zainteresowanie Lwowem?
Jędrzej Majka: To jest historia fascynacji miastem. Po raz pierwszy trafiłem do Lwowa w połowie lat dziewięćdziesiątych za sprawą mojego przyjaciela ze studiów – Mikołaja. I to właśnie on: ukraiński grekokatolik, pokazał mi „polski” Lwów. Trafiliśmy do miasta w momencie, gdy kończyło się katolickie Boże Narodzenie,a jednocześnie oczekiwano prawosławnego. To był Lwów, w którym jego wielokulturowość była szczególnie jaskrawa.

Ale chyba nie wystarczy raz pojechać do miasta, by móc poświęcić mu książkę!
Pewnie, że nie. Od tego czasu we Lwowie bywam nawet kilka razy w roku. I za każdym razem moje zafascynowanie tym miastem rośnie. Zresztą dzięki temu powstał „Ostatni dzień Lwowa”. Zacząłem opowiadać wszystkim napotkanym osobom o Lwowie...

... A wśród nich znaleźli się ci, którzy opowiedzieli Ci o swoim wizerunku miasta.
Tak. Przecież „Ostatni dzień...” to – tak jak piszę we wstępie – książka usłyszana. To zapis opowieści o tym, jak Lwów wygląda we wspomnieniach Polaków, którzy musieli go opuścić, ale wciąż za nim tęsknią.

Dlaczego z tych opowieści wybrałeś właśnie ostatni dzień pobytu tych osób w rodzinnym mieście?
Bo ten dzień był katalizatorem najsilniejszych emocji związanych z miastem dzieciństwa czy młodości. Pamiętajmy, że ci ludzie nie przypuszczali, że jeszcze kiedykolwiek Lwów zobaczą. W momencie gdy zmuszeni byli go opuścić, sądzili, że na zawsze zostawiają swoje domy i wszystko to, z czym wiązały się ich najlepsze wspomnienia.

Wielkim atutem książki są archiwalne zdjęcia, które dopełniają tekstu. Czasem wręcz dosłownie, bo wcinają się między linijki.
To plon jednej z pogawędek o Lwowie. Gościłem u pani Krystyny Łabinowicz i nagle gospodyni zaczęła pokazywać mi dokumenty i zdjęcia z przedwojennego Lwowa. Wtedy pomyślałem, że bez takich ilustracji książka będzie kulawa. Pani Łabinowicz zgodziła się na szczęście udostępnić fotografie i dzięki temu łatwiej wczuć się w klimat tamtego miasta, nawet osobom, które przedwojennego Lwowa nie znają.

Pociąg do świata, pociąg do kawy
– Jan Turnau, „Gazeta Wyborcza”, 29-30.01.2011.

Jestem absolutnie antymobilny, imponuje mi zatem każda podróż dalsza niż na Krakowskie Przedmieście. A gdy mój przyjaciel Jędrzej Majka odwiedza aż 12 krajów dalekich, maksymalizuje moje kompleksy do tzw. imentu. Dla odzyskania równowagi psychicznej odnotuję jego kolejną książkę podróżniczą z adresami w liczbie apostolskiej. Oto one: Republika Komi, Etiopia, Islandia, Iran, Bajkał, Armenia, Tajwan, Ukraina, Uzbekistan, Indie, Gruzja, Tajlandia.

W każdym z tych krajów Jędrzej ma jakąś przygodę malującą dosadnie couleur local, a zarazem mocno ubarwiającą narrację. W Etiopii miał poza przygodą szczęście otrzymać dwie ważne informacje dotyczące kawy. Jest to mianowicie podstawowy produkt dawnej Abisynii, stąd też dwie opowieści o tym, jak odkryto ten boski napój. Pierwsza, że dokonał tego pasterz, którego kozy nakarmione liśćmi krzaku kawowego zaczęły skakać, on też spróbował i też się podniecił. Druga, że tenże człowiek podzielił się następnie swoim wynalazkiem z opatem klasztoru, w którym mnisi do spółki z nim samym przysypiali podczas czuwania. Arcymnich co prawda wrzucił gałąź kawową do paleniska, ale w ten sposób nauczył się palenia owych ziaren i utrzymywania w ten sposób klasztornej kondycji.

Mnie kawa kojarzy się, owszem, z kozami, ale z twierdzeniem ludowym polskim, że jest to bardzo pożyteczne zwierzę, „bo i mliko daji, i kawom sro”. To folklor, ale mój przyjaciel pastor Mieczysław Kwiecień powiada poza tym, że Księga Rodzaju zawiera opustkę. Bóg stworzył wszystkie inne istoty żywe, rośliny i zwierzęta, nawet małpy i delfiny, ale zaraz potem nie człowieka w dwóch płciach, jeno właśnie kawę.

Dygresję powyższą usprawiedliwiam tym, że napój powyższy jest nie tylko tematem jednego rozdziału, ale i motywem przewodnim całej książki. Autor pije kawę wszędzie i często. W czym mi jest bardzo bliski, bom i ja w tej mierze nałogowiec.

Inny leitmotiv to w ogóle konsumpcja gastronomiczna, fachowe opisy potraw, czym mi Jędrzej imponuje też bardzo, bo kucharz ze mnie żaden. Na koniec wiadomość, że książka wydana ślicznie. Fotografie autora.

Na koniec wiadomość, że książka wydana ślicznie. Fotografie autora.

Epifanie i psychozy
– Jan Strzałka, „Tygodnik Powszechny”, 29.01.2006.

Ukraińscy pisarze opowiadają o współczesnym Lwowie z goryczą i z uczuciem. Troje pisarzy ukraińskich – Jurko Prochaśko (rocznik 1970), Natalka Śniadanko (rocznik 1973) i Jurij Izdryk (rocznik 1962) – podjęło się rzeczy ryzykownej. Odważyli się sportretować miasto, które kochają i przeciw któremu się buntują. Ale czy można opowiedzieć Lwów?

„Ciarki człowieka przechodzą, gdy musi zacząć zdanie od słów: >Lwów to...”< – wyznaje w eseju „Mapa utraconego raju” Śniadanko, znana u nas z powieści „Kolekcja namiętności”. By pisać o Lwowie, trzeba się w nim zakorzenić – dorzuca w „Lwowskich epifaniach” Prochaśko; nazwisko również nam nieobce: to krytyk, tłumacz literatury niemieckiej i polskiej, współpracownik „Tygodnika”. Ale jak zakorzenić się w mieście, gdzie wszyscy są przybyszami i nikt nie ma prawa twierdzić, że miasto do niego należy? Można, pod warunkiem że zachowa się – odpowiada sam sobie Prochaśko – podwyższoną czujność intelektualną i nie będzie się dowierzać jego genius loci.

Prochaśko, Śniadanko i Izdryk (ten z kolei jest autorem świetnie u nas przyjętej powieści „Wozzeck”) okazują się niedowiarkami co się zowie. Nie ufają stereotypom i mitom, głoszącym na przykład, że Lwów był wielokulturową idyllą. Swoje opowieści snują bez nostalgii i sentymentalizmu, co wydaje się zdumiewające, bo Lwów był i jest wylęgarnią nostalgii. Ta zaś bywa zabójcza. Jedni tęsknie wzdychają za Lwowem austriackim, inni za polskim, jeszcze inni za radzieckim, a tymczasem – jak przytomnie spostrzega Śniadanko – fryzy i frontony zabytkowych kamienic spadają przechodniom na głowę, urzędnicy zaś ciągle domagają się, by wyburzyć stare kamienice i zbudować „normalne domy” z wielkiej płyty, przy okazji usuwając wszelkie ślady polskiej i łacińskiej przeszłości – na ulicy, w kościele, na cmentarzu.

Czyżbyśmy byli świadkami ostatecznego końca miasta, które chlubiło się kiedyś elegancją, kulturą i aspirowało do rangi metropolii? Czy Lwów z ordynarnie odrestaurowanymi fasadami i „marmurowymi potworami banków” przyczajonych za pomnikiem Mickiewicza zostanie skreślony z listy Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO? Byłoby to wyrokiem na miasto, bo nic już wtedy nie powstrzyma urzędników przed budowaniem „normalnych domów”. Ale dopóki ktoś kocha Lwów, tak stać się nie musi. Nie może.

Ukraińscy pisarze opowiadają o współczesnym Lwowie z goryczą i z uczuciem. „Kocham Lwów tępą miłością bezmózgiego masochisty” – oświadcza Izdryk we „Lwowie: sekwencjach psychozy”, niby eseju, a w istocie brawurowej prozie. Nie skrywają jego prowincjonalności, szarości, tłumów nędzarzy, gigantycznych korków, chronicznego braku wody, zapóźnienia cywilizacyjnego, chaosu i zaniku dawnej czytelności urbanistycznej. Śniadanko przypomina, że o Lwowie mówi się: „ładny, ale zaniedbany”. I dodaje: „To przywodzi na myśl łysiejącego mężczyznę, który wciąż jeszcze nie może się pogodzić z nieodwracalnym i każdego dnia starannie zaczesuje na czoło pozostałości dawnej czupryny”.

Jak trafne to jest porównanie, świadczy kilkadziesiąt zdjęć Jędrzeja Majki, które doskonale korespondują z esejami trójki ukraińskich lwowian. Nie pierwsza to zresztą przygoda krakowskiego fotografika z tym miastem. Nie tak dawno wydał „Ostatni dzień Lwowa”, opowieść o Polakach zmuszonych do opuszczenia rodzinnego miasta. Zdjęcia Majki to w istocie, czwarty esej tej pięknie wydanej książki.

Dawny Lwów
– Katarzyna Wierzba, „Rzeczpospolita”, 5.06.2004

Ponad sto niepublikowanych dotąd fotografii Adama Sas-Łabinowicza i siedem lwowskich historii opowiedzianych przez Jędrzeja Majkę znajdziemy w albumie „Ostatni dzień Lwowa”, wydanym nakładem wydawnictwa Nemrod. Książka, plon kilkudziesięciu wypraw Jędrzeja Majki do Lwowa, zawiera historie, które wydarzyły się tam w latach 1939-1946. Ich bohaterami są m.in. Adam Baczyński – żołnierz AK, Kazimierz Górski – były trener narodowej kadry piłkarskiej, Jadwiga Jamróz – biolog, Maria Kokoszyńska – emerytowany główny plastyk w Muzeum Narodowym w Krakowie, Danuta Krynicka - historyk sztuki. Wszystkie opowiadania kończą się opuszczeniem miasta przez ich bohaterów. Tylko występująca w ostatniej opowieści Jadwiga Jamróz nie wyjeżdża, ale i dla niej jest to ostatni dzień. Ostatni, bo lwowska ulica przestaje mówić po polsku. W te tragiczne wspomnienia autor wplata żartobliwe anegdoty. Dowiadujemy się, co zrobić, gdy ormiańskie dziecko urodzi się z za małym nosem, jak przewieźć przez granicę diament w ugotowanym jajku, jak przemycić dolary w podeszwach butów. Dzięki Danucie Krynickiej oglądamy strony indeksu z Uniwersytetu Jana Kazimierza z wpisami wybitnych profesorów: Romana Ingardena i Mieczysława Gębarowicza. Adamowi Baczyńskiemu zawdzięczamy możliwość zobaczenia kart pobytu we Lwowie oraz świadectwa maturalnego w języku ukraińskim i polskim. Najcenniejszym skarbem albumu są jednak unikatowe zdjęcia, w większości autorstwa nieżyjącego już historyka, kolekcjonera lwowskich pamiątek Adama Sas-Łabinowicza. Na prawie stu nigdy wcześniej niepublikowanych fotografiach, udostępnionych przez żonę historyka, odkrywamy nieznany dotąd Lwów – stare uliczki, mroczne zaułki, sale balowe, tętniące życiem bazary, a przede wszystkim dawnych mieszkańców miasta.

© Jędrzej Majka 2011 | design: jakub.jonek@wp.pl